قدم بر روی اولین و بزرگ‌ترین فرش سنگی جهان در تبریز

شهر تبریز که از دیرباز به عنوان شهر اولین‌ها شناخته می‌شود، در سال‌های اخیر نیز با اجرای پروژه‌ای به نام ایپک در میان جهانیان درخشید. پروژه ایپک تبریز شامل یک فرش سنگی در میدان بزرگ ایپک (منصور سابق) است که اولین و بزرگ‌ترین فرش سنگی جهان محسوب می‌شود.

فرش سنگی تبریز همچون فرش‌های گرانبهای تبریز در وسط میدان پهن شده‌است. طرح این فرش سنگی به دلیل اقتباس از طرح یکی از فرش‌های تاریخی و نفیس تبریز بسیار حائز اهمیت است. این فرش تاریخی که دارای طرح باغی زیبا است، در موزه فرش ایران نگهداری می‌شود و قدمت آن به قرن ۱۱ هجری شمسی برمی‌گردد. ابعاد این فرش ۴۲ متر در ۲۹ متر است که با ۵۰۰ هزار قطعه ۵ سانتی‌متر در ۵ سانتی‌متر و در ۱۲ رنگ ساخته شده‌است.

همچنین در وسط میدان فضای سبز و آبنماهایی قرار گرفته‌اند که زیبایی این فرش را چند برابر جلوه می‌دهند.

این میدان علاوه بر ایجاد فضایی مهم در مرکز شهر، نقش مهمی در خصوص معرفی میراث گرانقدر هنر فرش ایران ایفا می‌کند. این فرش که در مسیر جاده تاریخی ابریشم (مسیر ری-استانبول) قرار گرفته، یکی از جاذبه‌های شاخص شهر تبریز محسوب می‌شود و نه تنها گردشگران، بلکه شهروندان را نیز در ایام مختلف به سوی خود جذب می‌کند.

خالی از لطف نیست اگر به این نکته نیز اشاره کنیم که فرش ایرانی به عنوان یکی از کالاهای نفیس و ارزشمند ایرانی از جاده ابریشم به نقاط دوردست جهان صادر می‌شده است؛ این فرش سنگی نیز با قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، ارتباط معنایی ویژه‌ای را با آن برقرار نموده است.

در این میدان، مسجدی به نام مسجد کریم‌خان واقع شده که مربوط به دوره قاجار است. این اثر در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۸۳ با شماره ثبت ۱۱۱۵۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

در گذر از این مسیر تاریخی بازدید از این فرش سنگی زیبا و منحصر‌به‌فرد را از دست ندهید.

 فرش سنگی تبریز فرش سنگی تبریزفرش سنگی تبریز (1)

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.