باغ تاریخی کلاه فرنگی رشت از جاذبه‌های دیدنی این شهر است که در پارک شهر رشت واقع است.

عمارت کلاه فرنگی رشت، بنا شده در دوران قاجار در کنار گوهررود و در ضلع جنوبی پارک قدس امروزی رشت واقع است مالک اصلی اراضی این منطقه در آن زمان شخصی از حکمرانان قدیم گیلان به نام «اکبرخان بیگلربیگی» بوده است.

پس از خان بیگلربیگی این اراضی به دختر وی به ارث رسید و باغ یاد شده نیز به مالکیت همسر وی و پسرعموی وی ملقب به سردار معتمد در آمد. سردار معتمد نیز از مالکان و حکمرانان قدیم گیلان در دوره مشروطیت بود. در این دوره این اراضی «باغ محتشم» نام گرفت، چون نام اصلی سردار معتمد «صادق‌خان اکبر محتشم‌الملک» بود و بانی عمارت و باغ معروف کلاه فرنگی رشت را این شخص می‌دانند.

ساختمان عمارت کلاه فرنگی با وجود آن‌که از بیرون دو طبقه به نظر می‌رسد، سه طبقه دارد. طبقات اول و دوم هر یک دارای دو اتاق با پنجره‌هایی است که نورگیری و تهویه‌ی فضای داخلی را میسر می‌کند. این بنا به شکل یک هشت ضلعی ساخته شده و امتداد یکی از اضلاع آن به زائده مستطیل شکلی منتهی می‌شود. بلندترین اتاق این عمارت نیز فضای است هشت گوش و از هر سو دارای پنجره‌هایی است که رو به باغ باز می‌شود.

مصالح به کار رفته در بنای کلاه فرنگی از آجر و چوب و بام آن نیز از جنس سفال خمره‌ای تعبیه شده است. در زیر این لایه سفال نیز لایه دیگری از سفال برای استحکام و عایق‌بندی بهتر گرما و سرمای بنا به کار رفته است. سفال‌های قدیمی این بنای منحصر به فرد، لعابدار و سبزرنگ در نظر گرفته شد تا هماهنگی با محیط بر چشم‌نوازی بنا بیفزاید.

دور تا دور عمارت را نیز در طبقه‌ی اول ایوان و در طبقه‌ی دوم بالکنی چوبی با ۶۸ ستون در بر گرفته است. این ستون‌ها حکم پایه‌های سازه را داشته و بام عمارت افراشته به اتکای آنهاست. دامنه‌ی عمارت از سرشیرهای چوبی ساخته شده و به جهت جلوگیری از نفوذ برف و باران به داخل ساختمان طول آنها را بلند گرفته‌اند.

باغ کلاه فرنگی رشت از زمان ساخت در دوره قاجار برای سال‌های متمادی محل سکونت حاکمان و فرمانداران شهر بوده و به دفعات مورد مرمت قرار گرفته است.

عمارت کلاه فرنگی رشت به لحاظ داشتن ویژگی‌های معماری و هنری خاص در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۷۶۴ در لیست آثار ملی و تاریخی کشور جا گرفته است.

2kb252f927ff

kolahfarangi1

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.