خبرگزاری فارس: طبق اعلام رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی نرخ بلیت قطار از شهریور امسال متوسط ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت؛ در این راستا قیمت بلیت مسیر‌های پرتردد ریلی با احتساب حدود ۲۰ درصد افزایش و با در نظر گرفتن ایام پرتقاضا منتشر شد.

پس از افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی در گام دوم هدفمندی یارانه‌ها، ‌شرکت‌های ریلی از راه‌آهن‌ جمهوری اسلامی ایران خواستند در راستای توجیه مالی مطلوب‌تر ‌و ارائه خدمات بهتر و با کیفیت بیشتر به مردم، نرخ بلیت قطار‌های مسافری درصدی افزایش یابد.

اغلب شرکت‌های ریلی مدعی هستند نرخ‌های فعلی بلیت ناوگان کمی پایین‌تر از هزینه‌کرد آنها است و در واقع برای آنها به عنوان یک بنگاه تجاری، قیمت‌های فعلی به اصلاح صرفه اقتصادی ندارد.

شرکت‌ها‌ می‌گفتند‌ در حال حاضر سیستم حمل و نقل جاد‌ه‌ای بابت دسترسی به شبکه رقمی پرداخت نمی‌کند ضمن آ‌نکه نگهداری راه‌ها بر عهده دولت است در حالی که در شبکه ریلی این موضوع اجرایی نمی‌شود و اگر دولت قصد توسعه ریلی کشور را دارد که قطعاً این همت و قصد وجود دارد، باید به این بخش یارانه بدهد و به آن کمک کند یا قیمت‌ها افزایش یابد.

البته شرکت‌ها به موضوع افزایش نرخ‌ها از زاویه دیگری هم توجه داشتند، می‌گفتند این افزایش قیمت باید معقولانه و منطقی باشد و به اندازه‌ای نباشد که مسافران این سیستم حمل و نقلی را کاهش دهد؛ در حال حاضر نرخ بلیت قطار با نرخ بلیت اتوبوس‌های VIP تقریباً یکسان است و اگر قیمت بلیت قطار افزایش زیادی داشته باشد، اقشاری که از این سیستم حمل و نقلی استفاده می‌کنند ترجیح می‌دهند در راستای توجیه مالی مطلوب‌تر، از همان سیستم حمل و نقل عمومی جاده‌ای استفاده کنند و صندلی‌‌های قطار‌ها خالی می‌ماند.

به هر حال راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران پس از بررسی‌های خود، فرم‌های آنالیز درآمد-هزینه‌ای با حدود ۲۰ گزینه تهیه کرد و در اختیار شرکت‌های ریلی قرار داد تا آنها پس از تکمیل فرم‌ها و بیان درآمد و هز‌ینه‌های خود در یک سیر قطار، این فرم‌ها را برای بررسی نحوه میزان افزایش قیمت بلیت در هر قطار و مسیر به معاونت مسافری راه‌آهن تحویل دهند.

البته مهلت تعیین شده برای ارسال این فرم‌های آنالیز هزینه‌ها و درآمدها تا پایان ساعت اداری امروز است.

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی‌ در این‌باره گفت: شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران‌ از شرکت‌های ریلی خواسته است ‌که بررسی‌های خود را در این باره انجام داده و هر کدام به تفکیک نتایج این بررسی‌ها را و میزان افزایش قیمت پیشنهادی با توجه به بررسی‌های تخصصی و منطقی، در هر مسیر به معاونت مسافری‌ راه‌آهن ارائه دهند.

موسوی‌نژاد ادامه داد: راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، پس از بررسی تمام فرم‌های آنالیز درآمد-هزینه شرکت‌های ریلی، مجوز افزایش قیمت بلیت قطار را برای آنها صادر می‌کند‌؛ این جدول آنالیز هزینه‌ها و نرخ‌های پیشنهادی شرکت‌ها توسط راه‌آهن بررسی خواهد شد و پس از تجزیه و تحلیل، موضوع واقعی‌تر شدن نرخ‌های بلیت قطار در دستور کار قرار می‌گیرد.

این افزایش قیمت بلیت قطار‌های مسافری که طبق گفته موسوی‌نژاد از شهریورماه امسال اجرایی می‌شود بین ۱۵ تا ۲۵ درصد و متوسط ۲۰ درصد خواهد بود.

‌قیمت‌های فعلی بلیت قطار و نرخ‌های با احتساب متوسط ۲۰ درصد افزایش در پرترددترین مسیر ریلی کشور (تهران-مشهد):

Untitled fddd

قیمت‌های فعلی بلیت قطار و نرخ‌های‌ با احتساب متوسط ۲۰ درصد افزایش در مسیر تهران-شیراز:

بیلب

قیمت‌های فعلی بلیت قطار و نرخ‌های‌ با احتساب متوسط ۲۰ درصد افزایش در مسیر ‌شیراز-مشهد:

dddfs

قیمت‌های فعلی بلیت قطار و نرخ‌های‌ با احتساب متوسط ۲۰ درصد افزایش در مسیر ‌بندرعباس-مشهد:

fgdg

قیمت‌های فعلی بلیت قطار و نرخ‌های‌ با احتساب متوسط ۲۰ درصد افزایش در مسیر ‌تبریز-مشهد:

dfgd

قیمت‌های فعلی بلیت قطار و نرخ‌های‌ با احتساب متوسط ۲۰ درصد افزایش در مسیر ‌اهواز-مشهد:

ds

قیمت‌های فعلی بلیت قطار و نرخ‌های‌ با احتساب متوسط ۲۰ درصد افزایش در مسیر ‌اصفهان-مشهد:

fhtf

البته ذکر این نکته هم ضروری است که شرکت‌های ریلی در راستای جذب مسافر بیشتر و کاهش صندلی ناوگان خود، در برخی ایام کم‌تقاضا و غیر پیک اقدام به کاهش قیمت بلیت قطار‌ها تا ۳۰ درصد هم خواهند داشت و این مجوز قانونی برای آنها از سوی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران صادر شده است.
یعنی در زمان‌های پر تقاضا برای سفر نظیر ایام عید و تعطیلات‌، بلیت قطار با همان متوسط ۲۰ درصد افزایش فروخته خواهد شد اما در راستای توزیع مناسب سفر در طول ایام سال، کاهش صندلی‌های ناوگان، افزایش بهره‌وری ناوگان ریلی کشور، رقابت با بخش حمل و نقل عمومی جاده‌ای و حمایت از اقشار ضعیف‌تر از نظر مالی، مسافرانی که قادر خواهند بود در ایام غیر پیک سفر کنند‌، از مزیت آن که سفر با قیمت‌های کمتر است، بهره‌مند خواهند شد. البته ذکر این نکته هم ضروری است که شرکت‌های ریلی در راستای جذب مسافر بیشتر و کاهش صندلی ناوگان خود، در برخی ایام کم‌تقاضا و غیر پیک اقدام به کاهش قیمت بلیت قطار‌ها تا ۳۰ درصد هم خواهند داشت و این مجوز قانونی برای آنها از سوی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران صادر شده است.

یعنی در زمان‌های پر تقاضا برای سفر نظیر ایام عید و تعطیلات‌، بلیت قطار با همان متوسط ۲۰ درصد افزایش فروخته خواهد شد اما در راستای توزیع مناسب سفر در طول ایام سال، کاهش صندلی‌های ناوگان، افزایش بهره‌وری ناوگان ریلی کشور، رقابت با بخش حمل و نقل عمومی جاده‌ای و حمایت از اقشار ضعیف‌تر از نظر مالی، مسافرانی که قادر خواهند بود در ایام غیر پیک سفر کنند‌، از مزیت آن که سفر با قیمت‌های کمتر است، بهره‌مند خواهند شد.

دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.