یادش به خیر نجفی که سکان مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را برعهده گرفت. به توسعه گردشگری در کشور امیدوار شدیم.

همین چندماه پیش بود که روبروی حیدری مجری برنامه پایش نشست و گفت اینجا حوزه ای نیست که صرفا بخش خصوصی بتواند سرمایه گذاری کند. دولت باید در این ارتباط همت کند. چندی بعد او از این سازمان رفت. بارفتن او امیدها هم کمرنگ شد. چراکه عملکردهای این سازمان در دولت فعلی خیلی با دولت قبل تفاوتی نشان نمی داد. البته شاید دولت قبل چون علاقه خاصی به نمایش داشت، کارهایش بیشتر به چشم می آمد. اما اقداماتی که در ماه های اخیر به گوش می رسد نشان می دهد که اقدامات زیرساختی در راه است. توجه به زیرساخت های گردشگری در اولویت قرارگرفته است. رایزنی ها جواب داده و از محل صندوق ذخیره ارزی، تسهیلاتی به این بخش تخصیص داده شده است. فرزین حق پرست نیز به عنوان مدیر سازمان در استان بیکار ننشسته و رایزنی های او سهم استانی را به ما رسانده است. اختصاص تسهیلات به پروژه های گردشگری استان. نیازی که همیشه احساس می شد و این بار به سمت عملی شدن و توسعه می رود. حرکات سال های قبل شتاب بیشتری می گیرد. مدیر متخصص، تخصصی نیز رایزنی خواهد کرد و این یعنی بازگشت علم به اقدامات دولت. در این ارتباط با معاونت سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ارتباطی برقرار می کنیم تا از چند و چون کار مطلع شویم. معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به روند مثبت سرمایه‌گذاری در طرح‌های گردشگری استان، نحوه‌ی حمایت‌های دولت از این طرح‌ها را توضیح داد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برای ۱۶۵ پروژه‌ی سرمایه‌گذاری در استان مجوز صادر شده است گفت «ارزش این پروژه‌های سرمایه‌گذاری بیش از سه هزار ملیارد تومان است که در استان در حال اجراست. در سال نود و سه نیز پروژه‌هایی به میزان بیش از هشتصد و پنجاه میلیون تومان از این پروژه‌ها، که یازده مورد را شامل می‌شود، قابل افتتاح خواهد بود که با احتساب هتل پنج ستاره‌ی لاله پارک به این رقم نیز افزوده خواهد شد.» وی با اشاره به این که این پروژه‌ها در شهرهای مختلف استان به بهره‌برداری خواهد رسید یادآور شد که این سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر در زمینه‌ی هتل ها، مهمان‌پذیرها، مهمان‌سراها و مجتمع‌های بین راهی، مجتمع‌های تفریحی و گردشگری و پارک‌ها انجام شده است.

معاون سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی با اشاره به این‌که این برای اولین بار است که منابع صندوق توسعه‌ی ملی بجز تولید و صنعت به میزان ده درصد برای گردشگری نیز اختصاص یافته است گفت «در این راستا خوشبختانه چهار پروژه‌ی ملی در استان مورد پذیرش قرار گرفته و برای استفاده از این تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده است.» وی این چهار پروژه را که تا کنون توانسته‌اند از منابع صندوق توسعه‌ی ملی استفاده کنند، مجتمع اقامتی تجاری لاله‌پارک تبریز، هتل بزرگ و مجتمع تفریحی و گردشگری لاله‌ی مهر بناب، پروژه‌ی تفریحی ورزشی پارک آبی تبریز، و چند پروژه‌ی کوچک‌تر اقامتی و پذیرایی معرفی کرد.

وی پروژه‌ی دیگری را که به رغم عدم سرمایه‌گذاری از منابع صندوق توسعه‌ی ملی از یارانه‌هایی در همان حد بهره‌مند گشته است را پروژه‌ی مجتمع تفریحی تجاری و پارک آبی هلیا دانست و گفت «علاوه بر این پروژه‌ها در طرح منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری سد امند هم که با حجم سرمایه‌گذاری‌ای بیش از هشتصد ملیارد تومان به اجرا در خواهد آمد، هتل پنج ستاره‌ای طی سفر آتی ریاست جمهوری به استان کلنگ زده خواهد شد.» وی توضیح داد «امیدواریم با توجه به فاصله‌ی کم هفت کیلومتری میان تبریز و این پروژه این مرکز بتواند به جز کاربردهای گردشگری به عنوان بزرگ‌ترین مرکز تفریحی برای شهر تبریز نیز مورد استفاده‌ی شهروندان عزیز قرار گیرد.»

مسئول حوزه سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن اشاره به وجود زمینه‌های گردشگری در شمال استان گفت«در سه سال گذشته در این منطقه دوهتل چهار ستاره و دو هتل آپارتمان سه و چهار ستاره در این منطقه به بهره‌برداری رسیده است که خوشبختانه با امکاناتی که فراهم شده است زمینه‌های مناسبی برای حضور گردشگران در این منطقه نیز فراهم شده است.»

وی توضیح داد که برنامه‌ی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این است که با فراهم کردن امکانات اقامتی و معرفی جاذبه‌های منطقه مجموعه‌ای از اقدامات را در این جهت که شهروندان و گردشگران بتوانند با برنامه‌ای مشخص و با توجه به امکانات‌شان انتخاب‌های مختلف و خوبی برای گردشگری داشته باشند به ثمر برساند.

این مقام مسئول با نام بردن از تاسیس شهرک سرمایه‌گذاری صنایع دستی در اسکو به عنوان یکی از برنامه‌های آتی این سازمان در زمینه‌ی سرمایه گذاری روند سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در استان را بسیار خوب و قابل قبول ارزیابی کرد.

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.