این خانه واقع در خیابان ششگلان که یکی از مناطق قدیمی شهر تبریز است ، در دوره ناصرالدین شاه و در زمان پیشکاری امیر نظام گروسی ، ادیب ، سیاست مدار و خوشنویس عهد قاجار و توسط وی ساخته شده است .

عمارت امیرنظام در ۲ طبقه و با زیر بنای ۱۵۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع ساخته شده است که شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی با باغچه‌ها و حوض های زیبا است .

ایوان سراسری توسط ۱۶ ستون با سرستون‌های زیبا نگه داشته شده است . پنجره‌های مشبک ارسی و شیشه‌های رنگی ، گچبری ‌های نمای شمالی و جنوبی، آینه‌کاری‌ها و گچبری‌های تالارهای داخلی و طنبی‌های طبقه فوقانی به زیبایی مجموعه می‌افزایند .

زیرزمین با حوض خانه ای وسیع و ستون‌های استوار در کنار آجرکاری سقف زیبایی بسیار چشمگیری دارد .

در دوره‌ های بعد نیز والیان آذربایجان در این عمارت سکونت داشته‌اند . در دوره پهلوی از این عمارت به عنوان اداره دارایی و اداره فرهنگ استفاده شده است . این خانه در سال ۱۳۷۰ شمسی توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری و پس از مرمت و بازسازی و ثبت در فهرست آثار ملی ، در سال۱۳۸۵ به طور رسمی راه‌اندازی شده و اکنون با عنوان »موزه قاجار«مورد بازدید علاقمندان می باشد .

دلیل انتخاب این بنا به عنوان موزه قاجار، اهمیت بسیار زیاد دارالسلطنه تبریز در دوره قاجاریه می باشد . از سال ۱۲۱۸ هجری قمری و در دوره فتحعلی شاه با ولایت عهدی عباس میرزا ، تبریز رسماً ولیعهد نشین شد و از آن پس محل زندگی ولیعهدهای قاجار بود .

دسته بندی ها : گوناگون

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.